Kimseyi Geride Bırakmadan 2030’a

Tarih: 18 Nisan 2019

Yer: Özyeğin Üniversitesi

Katılımcı: İç&Dış Paydaşlar

 

 

Amaç & Önem

  • * Toplumsal cinsiyet eşitliğinin BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri içindeki yeri ve tarihsel süreci hakkında öğrenci ve akademisyenlerimize bilgi paylaşımı yapılması.
  • * Toplumsal cinsiyet ve eşitlik alanında çok sayıda anlamlı çalışmalar yapan üniversitemizde bu konuya işaret eden bir önemli bir etkinlik daha düzenlenmiş olması.

 

Genel Bilgi

“Eşitlik” temalı konuşmalar serisi kapsamında İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’nin davetlisi olan Zeliha Ünaldı, “‘Kimseyi Geride Bırakma’dan 2030’a” başlıklı bir konuşma yaptı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ nden biri olarak kabul edilmesi sürecinin tarihsel arka planını aktaran Ünaldı, bu hedefin önemini ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin diğer kalkınma hedefleri içindeki yerini açıklayan bir konuşma gerçekleştirdi. Zehra Ünaldı, 2000 yılından beri toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi alanlarında devlet kurumlarında, sivil toplum örgütlerinde ve uluslararası örgütlerde kıdemli danışmanlık ve program yöneticiliği görevlerini sürdürüyor.